fbpx
ul. Ernesta Malinowskiego 5 02-776 Warszawa
+48 570 300 344 (9.00-17.00)

Czy można myć głowę codziennie?

Czy można myć głowę codziennie?

czy można myć głowę codziennie

Zastanawiacie się, czy można myć głowę codziennie? Skóra owłosiona głowy została przez naturę obficie zaopatrzona w gruczoły łojowe. Przy każdym włosie znajduje się co najmniej jeden gruczoł. Nic więc dziwnego, że przetłuszczające się włosy stanowią problem dla wielu osób, szczególnie młodych. Łojotok nasila się zimą na skutek noszenia czapek, ale jest również druga strona medalu: w niskiej temperaturze otoczenia następuje skurcz mięśni przywłośnych, który powoduje szybsze opróżnianie się gruczołów łojowych.

Jak sobie radzić z tym problemem? Czy można myć głowę codziennie?

Codzienne mycie włosów nie szkodzi pod warunkiem, że używamy łagodnego, ziołowego szamponu. Częste mycie włosów szamponem zawierającym silnie odtłuszczające detergenty syntetyczne może spowodować świąd i nadmierne wysuszenie skóry głowy, co skutkuje jeszcze większym łojotokiem. Ogólnie rzecz ujmując: wszystko, co podrażnia skórę głowy, nasila jednocześnie łojotok. Również regularne szczotkowanie włosów jest zabiegiem mocno stymulującym pracę gruczołów łojowych.

Do częstego mycia przetłuszczających się włosów możemy zaproponować szampon ziołowy dla włosów tłustych „Mydlnica Lekarska”. Jednym z głównych składników naszego szamponu jest wyciąg z mydlnicy lekarskiej zawierający saponiny, które są naturalnym środkiem myjącym. Dodatkowo szampon zawiera wyciąg z liści pokrzywy, szałwii, rozmarynu, ziela skrzypu polnego, szyszek chmielu. Składniki te działają przeciwłojotokowo i nie podrażniają skóry głowy.

Ze względu na twardą wodę w większości miast, dobrze jest po myciu nałożyć na kilka minut odżywkę, żeby ułatwić rozczesywanie włosów. Dobrym uzupełnieniem naszego szamponu jest odżywka ziołowa normalizująca do włosów tłustych i skłonnych do łupieżu. Odżywka nie zawiera silikonów, jedynie wyciągi ziołowe. Nadaje włosom połysk, wzmacnia je, zapobiega tworzeniu się łupieżu i nie nasila łojotoku.

Odżywkę spłukujemy wodą, a na koniec możemy zafundować sobie zakwaszającą płukankę w postaci szklanki wody zmieszanej z łyżką octu jabłkowego. Kwaśne pH zmniejsza łojotok i zamyka łuski włosa, nadając im połysk.