fbpx
ul. Ernesta Malinowskiego 5 02-776 Warszawa
+48 570 300 344 (9.00-17.00)

Wykorzystanie kwasu mlekowego w kosmetyce

Wykorzystanie kwasu mlekowego w kosmetyce

Wykorzystanie kwasu mlekowego w kosmetyce

Najbardziej popularne w kosmetyce domowej są kwasy organiczne z grupy alfa-hydroksykwasów, czyli AHA. Do tych kwasów należy również kwas mlekowy, który jest produktem fermentacji bakterii i jest powszechnie wykorzystywany w kosmetyce. W stanie czystym jest bezbarwnym, przezroczystym płynem o ostrym, kwaśnym smaku. Można go także kojarzyć z sokiem oraz miąższem cytrynowym, jabłkowym i miodem.

Badania in vivo potwierdzają wpływ samej cząsteczki kwasu mlekowego na zwiększenie papilarnego kolagenu skóry wywołanego pobudzeniem jego syntezy. Niemniej ten mechanizm nie jest do końca wyjaśniony.

Wykorzystanie kwasu mlekowego w kosmetyce: pielęgnacja cery dojrzałej, tłustej i mieszanej

Kwas mlekowy (do 5%) działa nawilżająco, ze względu na swoje właściwości wiązania wody w wierzchnich warstwach naskórka. Użyty we właściwych stężeniach (do 5%) rozluźnia spoiwo międzykomórkowe. Regularne stosowanie kosmetyków z kwasem mlekowym odmładza naskórek i spłyca zmarszczki, ponieważ stopniowo złuszcza obumarłe komórki warstwy rogowej. Szybciej złuszczane komórki powodują wzrost nowych komórek.

Pozbawiony warstwy zrogowociałych komórek „młody” naskórek kilkakrotnie lepiej wchłania kosmetyki odżywcze. Tak więc toniki, peelingi i maseczki z 2-5% kwasem mlekowym należą do podstawowych kosmetyków pielęgnacyjnych cery tłustej i mieszanej, dojrzałej. Przede wszystkim ostrożnie należy stosować kosmetyki z kwasem mlekowym do cery suchej. Zalecane stężenie do 2-2,5%.

Pielęgnacja cery tradzikowej

Preparaty z kwasem mlekowym (5%) również wspomagają leczenie trądziku. Redukując warstwę rogową, zabezpieczają mieszki włosowe przed zapychaniem złuszczonymi komórkami. Zapobiega to nadmiernemu gromadzeniu się bakterii, a także wytwarzaniu przez nich drażniących kwasów tłuszczowych odpowiedzialnych za powstawanie pryszczy i krostek. Ziołowe peelingi z kwasem mlekowym w pielęgnacji cery trądzikowej należy stosować dwa razy dziennie rano i wieczorem, aby stale oczyszczać ujścia mieszków włosowych, delikatnie złuszczać wypryski i zapobiegać powstawaniu nowych. Regularne stosowanie peelingów zapewnia czystą cerę.

Plamy powierzchniowe, posłoneczne, potrądzikowe lub pojawiające się z wiekiem

Stosując punktowo maseczki z kwasem mlekowym (7-15%) można próbować pozbyć się powierzchniowych plam posłonecznych, potrądzikowych lub pojawiających się z wiekiem. Po aplikacjach preparatów z kwasem mlekowym należy szczególnie chronić skórę przed słońcem.

Kwasu mlekowego w stężeniu 30% nie należy stosować bezpośrednio na skórę.

Zachęcamy do wypróbowania maseczki-peeling K+K (korund+kwas mlekowy) firmy Fitomed