fbpx
ul. Ernesta Malinowskiego 5 02-776 Warszawa
+48 570 300 344 (9.00-17.00)

Jak pielęgnować skórę dziecka?

Jak pielęgnować skórę dziecka?

jak pielęgnować skórę dziecka

Każda mama zastanawia się, jak właściwie pielęgnować skórę dziecka. Zanieczyszczenie powietrza, jedzenie wysoko przetworzone, brak ruchu i alergie to czynniki, które mogą być źródłem wielu poważnych chorób. Chociaż medycyna wypracowała metody radzenia sobie m. in. z nadwagą i uzależnieniami, to zdrowy tryb życia jest najlepszym rozwiązaniem. Szczególnie dla tych, którzy chcą jak najdłużej cieszyć się witalnością i dobrym samopoczuciem. Dlatego o dobre nawyki zdrowotne warto dbać już od najmłodszych lat.

O czym należy pamiętać?

Pamiętajmy o tym, że organizm dziecka charakteryzuje się wyjątkową wrażliwością i brakiem odpowiednich mechanizmów ochronnych. Szczególnie skóra małego dziecka szybciej niż skóra dorosłego ulega podrażnieniu (podrażnienie może wywoływać stany chorobowe i prowadzić do suchości). Jak więc pielęgnować skórę dziecka i zapewnić mu właściwe warunki do rozwoju?

Przede wszystkim warto zadbać o właściwe pH skóry, które powinno wynosić około 5,5-6. Taka wartość przeciwdziała nadmiernemu rozwojowi bakterii na powierzchni skóry, która w chwili urodzenia dziecka jest jałowa i chroniona mazią płodową). Dlatego powinniśmy unikać intensywnego mycia zasadowymi mydłami, które powodują wzrost pH i ułatwiają inwazję bakterii.

W przypadku niemowląt i dzieci zawartość wody w naskórku jest wyższa niż u dorosłych – piszą autorzy artykułu naukowego „Problem suchej skóry i jej pielęgnacji u dzieci”. – Szczególną rolę w utrzymaniu nawilżenia odgrywają ceramidy. Zmniejszenie ilości ceramidu 3 ma szczególny wpływ na wzrost TEWL (transepidermal water loss), czyli utratę przeznaskórkową wody. W wyniku zmniejszenia ilości i składu lipidów, obniżenia zawartości wody oraz zaburzeń rogowacenia dochodzi do powstawania objawów suchości skóry. U niemowląt i małych dzieci objawy te mogą wystąpić łatwo ze względu na cieńszą warstwę rogową, która gorzej zapobiega parowaniu wody z naskórka oraz wolniejsze odtwarzanie ochronnej warstwy lipidowej, która częściej ulega uszkodzeniu przez zabiegi higieniczne”.

Co zrobić w sytuacji, kiedy zauważymy suchość skóry? Lekarze sugerują, by na początku przygotowywać dziecku kąpiele, po których należy nakładać na skórę substancje nawilżające i/lub natłuszczające (mniej więcej do trzech minut po wyjęciu dziecka z wody). Idealny efekt działania osiągamy od 30 do 60 minut po posmarowaniu skóry (taki stan utrzymuje się do 4 godzin).

Pielęgnując dziecko, pamiętajmy, by nie stosować mydeł, gdyż zmniejszają one działanie nawilżające i zmieniają odczyn skóry na zasadowy. Skórę małego dziecka trzeba osuszać delikatnie, bez silnego tarcia, aby nie wywoływać podrażnień.

O innych zasadach pielęgnacji piszemy w artykule naukowym opublikowanym w „Czytelni Medycznej”.