fbpx
ul. Ernesta Malinowskiego 5 02-776 Warszawa
+48 570 300 344 (9.00-17.00)

Właściwości oleju rzepakowego

Właściwości oleju rzepakowego

właściwości oleju rzepakowego

Olej rzepakowy jest najpopularniejszym olejem pojawiającym się na naszych stołach. I nic w tym dziwnego. Przecież rzepak to jedna z najważniejszych roślin oleisto-białkowych na świecie. W jej uprawie prym wiedzie Unia Europejska (Polska znajduje się na trzecim miejscu, po Niemczech i Francji).

Co zawiera olej rzepakowy?

Dziś olej rzepakowy zaliczany jest do najcenniejszych tłuszczów jadalnych, przede wszystkim ze względu na wysoki poziom kwasów nienasyconych (ok. 90%), mających pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Skład i proporcje kwasów tłuszczowych w oleju rzepakowym są bardzo korzystne dla diety człowieka ze względu na wysoką zawartość kwasu oleinowego oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) – linolowego i linolenowego.

Przewaga oleju rzepakowego

Co ciekawe, olej rzepakowy jest skuteczniejszy w profilaktyce zdrowia niż olej słonecznikowy, sojowy, oliwkowy, krokoszowy, makowy, kukurydziany, olej z nasion dyni, z nasion winogron oraz olej sezamowy i arachidowy. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na skład chemiczny, charakteryzujący się odpowiednią ilością kwasu linolowego („konkurenci” mają go za dużo) oraz dużą zawartością witaminy E, K i prowitaminy A.

SkładnikiOlej rzepakowyOlej słonecznikowyOliwa z oliwekOlej lniany
Kwasy tłuszczowe jedno- i wielonasyconeoleinowy62%18%75%23%
linolowy omega-620%68%9%16%
α-linolenowy omega-310%śl.1%51%
stosunek omega-6 do omega-32:1>136:19:10,31:1
Ilość nasyconych kwasów   tłuszczowych7%14%15%10%
Zawartość witamin rozpuszczalnych w tłuszczachwitamina E (mg/100 g)1962121
witamina K (μm/100 g)1509330
prowitamina A (μm /100 g)5504370

Olej rzepakowy oliwą północy

Warto przy tym wiedzieć, że olej rzepakowy, produkowany z uszlachetnionych odmian rzepaku o niskiej zawartości kwasu erukowego, ma skład kwasów tłuszczowych podobny do oliwy z oliwek (zawartość kwasów monoenowych wynosi powyżej 50%). Dlatego określa się go mianem „oliwy północy”. Skoro więc mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego korzystają z dobrodziejstw oliwy z oliwek i dzięki temu rzadziej chorują na miażdżycę, wrzody, cukrzycę i choroby układu krążenia, my także powinniśmy czerpać pełnymi garściami z tego, co daj nam olej rzepakowy.

Tabela składu chemicznego olejów roślinnych pochodzi z artykułu „Prozdrowotne właściwości oleju rzepakowego”, opublikowanego w czasopiśmie naukowym „Postępy Fitoterapii”.